23. Koruyucu Aile Toplantısı Köln’de Yapıldı

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, Köln-Chorweiler DİTİB Merkez Camii ile ortaklaşa 08.03.2019’de koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Programın açılış konuşmasını Din Görevlisi Mehmet KORKUT yaptı.

Koruyucu aile üzerine bir belgesel filmi izlendikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci MAZI söz aldı ve Almanya’da Türkiye kökenli koruyucu aile oranının çok düşük olduğunu aktardı, bugüne kadar toplam 23 toplantıda 400’ün üzerinde ailenin koruyucu aile olmaya karar verdiklerini, bu ailelerin süreçlerini takip ettiklerini aktardı.

Köln Aile Ataşeliğinin pedagoglarından Ümmü Gülsüm DURMUŞOĞLU Almanya’da koruyucu aile olmanın yollarını gösteren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda değişik koruyucu aile modellerinin olduğunu, her ailenin kendine göre bir model bulabileceği, Almanya devletinin 1000 Euroya yaklaşan maddi yardımlarda bulunduğunu slaytlar eşliğinde anlattı.

Sunumdan sonra dört yıldır koruyucu ailelik yapan C. Ailesi yaşadıkları tecrübelerini paylaştı. Kendilerine karşı gençlik daireleri tarafından başta bazı önyargıların olduğunu, ancak zaman içinde bunların kırıldığını, gençlik dairesiyle şimdi çok daha iyi bir iletişimde olduklarını belirterek aileleri başvuru yapmaya teşvik etti.

Toplantıya, katılımcıların doğrudan resmi süreci başlatabilmeleri için yetkili kurum VIFA Erziehungshilfen de katıldı.

24. Koruyucu aile bilgilendirme toplantımız Frankfurt Başkonsolosluğu ile birlikte 22.03.2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. 


Sonraki Sayfa: Ataşelerin Halkla Buluşması

Önceki Sayfa : Düsseldorf'da Çocuk Evlerini Ziyaret