Bünde Koruyucu Aile Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği 15.04.2018 tarihinde DİTİB Bünde Yeni Camii’nde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Program Camii Başkanı Mustafa Keleş ve fedakar kadın kolları gönüllüleri tarafından organize edildi. Programa yaklaşık elli kişi katıldı.

Program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Din Görevlisi Mehmet Çeliker Kuran’da yetimlere sahip çıkmakla ilgili ayetleri okudu ve konunun dinimizde işgal ettiği yere vurgu yaptı.

Almanya’da uzun yıllar koruyucu ailelik yapmış bir ailenin belgesel filmi izlendikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci MAZI söz aldı.

Ataşe MAZI, Camii yönetimine teşekkür ettikten sonra belgeselde koruyucu babanın aktardığı ‘bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır’ ayetine atıf yaparak koruyucu aile olmanın da bir insanı kurtarmak olduğunu vurguladı. Toplantının yapılış amacının Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını artırmak olduğunu dile getiren MAZI, yapılan araştırmalarda Türkiye kökenli koruyucu aile sayısının çok düşük olduğunu aktardı.

Selamlama konuşmasından sonra pedagog Sabri AYDIN koruyucu aile olmak için gerekli olan şartlar ve çeşitli bakım modelleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Daha sonra koruyucu aile eğitimi verme yetkisi olan serbest yüklenici kurum VSE’den uzman görevli Bay Kuhlmann kendini ve kurumunu misafirlere tanıttı ve koruyucu aile olmak için program sonrasında doğrudan kendisine kayıt yaptırabileceklerini aktardı.

Akabinde Paderborn’da uzun yıllar koruyucu ailelik yapan S. Hanım sahneye davet edildi. S. Hanım kendi tecrübelerini aktardı ve koruyucu aile olmanın sanıldığından daha kolay olduğunu ve gözde büyütülmemesi gerektiğini söyleyerek herkese koruyucu aile olmayı tavsiye edebileceğini söyledi. S. Hanım üç öz oğlunu büyüttükten sonra iki erkek çocuk için koruyucu ailelik yaptığını belirtti.

Programın sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Daha sonra Aile Ataşeliğinin stantında görüşmeler ve kayıtlar gerçekleşti. 12 aile koruyucu aile olma kararı verdi ve Ataşeliğimizin dosyasını aldılar. 2 Aile gönül elçisi olmaya karar verdi. Ataşeliğimiz kayıt yapan aileleri koruyucu aile olma süreçlerinde de desteklemeye devam edecektir.

Programın bitiminden sonra Camii yönetiminin daveti üzerine Ataşemiz Raci Mazı’nın da katılımıyla Camii bölgesindeki Müslüman mezarlığı ziyaret edilmiştir.

Bünde toplantısına katılan serbest yüklenici kurum VSE’nin irtibat adresi:

VSE - Büro Ostwestfalen
Benatzkystraße 26
33647 Bielefeld
Tel.: 0521 - 95 03 949 -0
Fax: 0521 - 95 03 949 -9
vse.owl(at)netzwerk-pflegefamilien.de 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?

- Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.

Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?

- Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.

Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?

- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?

- www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Sıradaki toplantı ne zaman ve hangi şehirde yapılacak?

- Gelecek koruyucu aile bilgilendirme toplantısı Solingen’de 04.05.2018 Cuma günü gerçekleştirilecektir.

İlgilenenler e-posta ile talepte bulunup ön kayıt yaptırabilirler: dusseldorf@aile.gov.tr
Sonraki Sayfa: 15.04.2018 -Bünde'de (Münster-Bielefeld çevresi) Koruyucu Aile Toplantısı Yapılacak

Önceki Sayfa : İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Ziyaret