Konferans - Almanya’da Sosyal Değişim ve Müslüman Azınlığın Geleceği

19.06.2019 tarihinde Fransa’nın Strazburg şehrinde Diyanet Akademi‘de “Yurtdışı Aile Seminerleri Eğitici Eğitim Programı” kapsamında Ataşemiz Raci Mazı Almanya’da Sosyal Değişim ve Müslüman Azınlığın Geleceği başlıklı bir konferans verdi.

Mazı, yaptığı konuşmada özgüvene dayalı olmayan özeleştirinin kompleks üreteceğini, bu nedenle kendi toplumumuzun güçlü olan taraflarını da bilmenin önemine vurgu yaptı. Mazı,  Batı toplumlarında aile, çocuk ve gençler alanında yaşanan yozlaşma ve krizleri resmi istatistiklerden örnek rakamlar vererek açıkladı. Örnek olarak dünyada en tehlikeli 50 şehrin içinde bir tane Türk veya İslam şehri bulunmadığını, bu şehirlerin arasında dört tane ABD şehrinin bulunduğu, bu ABD şehirlerinin toplam nüfusunun 1 990 358 olmasına rağmen bir yılda 970 insanın cinayete kurban gittiğini, en kalabalık İslam ülkesi olan Endonezya’nın toplam nüfusunun 261 Milyon olmasına rağmen bir yılda işlenen cinayet sayısının 1292 olduğunu dile getirdi.

Son aylarda yayınlanan sözde İslamilik Endeksine dayalı ülke listelerinin kriterlerde ciddi bir şekilde tek yanlılığın göze çarptığını, Batı’nın hiç de gösterildiği gibi olmadığını başka konularda verdiği verilerle ortaya koydu.

Konferansı yaklaşık yüze yakın din görevlisi ilgiyle dinledi.
 


Sonraki Sayfa: Hamm'da Eyalet Gençlik Dairesi Kurumunu Ziyaret

Önceki Sayfa : Helios Hastanesi Yöneticisi'nden Ataşeliğimizi Ziyaret