Oberhausen'de Aile Eğitim Semineri Verildi

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği Oberhausen Türk Veliler Derneği ile birlikte aile eğitimi konusunda bir seminer düzenledi.

10.11.2019 tarihinde Oberhausen belediye konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde ‘Çocuğun Korunması ve Ailenin Sorumluluğu’ ele alındı.

Seminer Ataşeliğin uzman pedagoglarından Sabri Aydın tarafından verildi.

Aydın yaptığı konuşmaya çocuk eğitiminin hassas bir konu olduğunu, eğitimde yapılan her hatanın çocuğun karakterini olumsuz şekillendirdiğine değinerek başladı. Her anne babanın doğal bir pedagog olduğunu dile getiren Aydın, bu nedenle ebeveynlerin çocuk eğitiminin metodları konusunda bilgilenmelerinin onların sorumluluklarının bir parçası olduğunu savundu.
‘Çocuğun selameti’ kavramı ve çocuk eğitiminin temel esasları açıklandıktan sonra gençlik daireleri tarafından hangi durumlarda ve hangi sebeplerle çocukların koruma altına alındığını, çocukların davranışlarında hangi belirtilerin kuşkulara yol açtığını, ailelerin önleyici tedbir olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verildi.

Gençlik dairelerinin asıl hedefinin çocukların aileden alınmaması olduğu, bunun için de aile yanında destek mahiyetinde çeşitli hizmetlerin sunulduğu örnekleriyle birlikte ifade edildi. 2018 yılının istatistiklerden de örnek veren Aydın, Almanya genelinde koruma altına alınma sebepleri arasında ‘Überforderung’ (çocukların eğitimleriyle baş edememe, üstesinden gelememe) sebebinin çocukların ihmal edilmesi, çocukların şiddete uğrama veya çocukların cinsel istismarından dolayı alınma sebeplerinden 4 kat daha fazla olduğu, birinci öncelikli sebep olduğu ve bütün koruma altına alma sebepleri arasında 1/3’lik bir orana karşılık geldiğini hatırlattı. Ebeveynlerin çocuk eğitiminin temel esasları konusunda bilinçlenmesinin bu sebepten dolayı koruma altına alınmaları azaltacağı sonucunu çıkarttı.

Seminer sonunda sorunları sebebiyle Ataşelik uzman pedagogumuz Aydın ile özel olarak görüşen dört vatandaşımızın da vaka takibi kapsamında kayıtları yapıldı.


Sonraki Sayfa: 10.11.2019 Oberhausen'de Aile Eğitim Semineri

Önceki Sayfa : Umut Yıldızı Derneği Yeni Yönetimi ile İstişari Görüşme