Oberhausen'de Meslek Kongresine Katılım Sağlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği uzmanları 04.04.2019 tarihinde Oberhausen Belediyesi Uyum Konseyi'nin düzenlendiği ‘Ev İçi Şiddet’ başlıklı meslek kongresine katılım sağladı.

Yoğun ilgi topluyan toplantının sunuculuğunu VIFA özel yüklenicinin müdiresi Ayşe Balyemez üstlendi.

Program Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Elia Albrecht-Mainz‘ın selamlama konuşması ile başladı.

Bayan Albrecht-Mainz Almanya’da bir yılın her üçüncü gününde güvende olması gereken evlerin dört duvarı içinde bir kadının cinayete kurban gittiğine dikkat çekti. Bu sayıların resmi sayı olup, gayri resmi sayıların daha yüksek olduğunu bildiklerini aktardı.

Ardından Oberhausen Uyum Meclis Başkanı Nagihan Erdaş Hanım kürsüye geldi ve istatistiki bilgiler paylaştı. Dünyadaki en büyük haksızlığın güçlünün haklı olduğu zihniyetinin olduğunu vurguladı.

Oberhausen Uyum Meclisi Başkan Vekili ve aynı zamanda sosyal pedagog olan Habibi Demirci konuşmasında istatistiklere ve sosyal sorunlara değindi. Evlilik veya beraberliklerde kadınların % 82‘sinin şiddet gördüğünü aktardı.

Günün ana konuğu olan Profesör Bayan Luise Hartwig, Münster Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Yaptığı konuşmada kendisinin bu alanda 30 senedir çalıştığını ve 44 sömesterde üniversitede öğrencilerini bu konularda aydınlattığını aktardı. Kadına karşı şiddetin sayısal olarak hep aynı kaldığı, bazen medya gündeme getirdiğinden daha da yükselmiş gibi bir algının oluştuğunu dile getirdi. Yabancı kökenli kadınların örneğin kadın sığınma evlerinde oranlarının daha yüksek olması onların daha çok şiddete maruz kaldıkları anlamına gelmediğini, onların bu şiddet sarmalınden çıkış olarak sadece bir seçeneklerinin olduğu, fakat Alman uyruklu bayanların ve özellikle okumuş ve meslek sahibi kadınların alternatif yardımları devreye soktukları ve istatistikten kaybolduklarını anlattı. Örneğin sosyal statüsü iyi olan birinin partnerinden ayrılırken tatil dönemine denk getirmesi, arkadaşının boş olan bir dairesinde, yazlığında veya misafir dairesi veya misafir odasında kalması gibi. Veya rehabilitasyon için kur ayarlayıp o esnada eşit zamanlı evden taşınmayı organize etmek gibi.
Hartwig, kadınlara şiddet olan evlerde % 50 oranında çocuklara da şiddet olduğunu aktardı. Şiddet ortamından uzaklaştırılan bu çocuk ve gençlerin Gençlik Dairelerinin yönlendirdiği karma yurtlara gittiklerini, bu karma yurtları hiç tasvip etmediğini vurguladı. Sebep olarak da şöyle misallendirdi: ‚Şiddet’in egemen olduğu bir ortamda yetiştiklerinden dolayı ya mağdur rolünü veya fail rolünü benimsiyorlar. Çoğunlukla erkek çocuk ve gençleri fail rolünü üstleniyor, kız çocukları ve gençleri mağdur rolünü üstleniyorlar. Bunu önlemek için yurtların cinsel ayrımı gerçekleştirmelerini' tavsiye etti. Tüm çocuk ve gençlere okullarda ders olarak ‚Yaşama ve sevme sanatı’nın verilmesi taraftarı. Çocukları ve gençleri öz ailelerinden koparıp yurtlara veya koruyucu ailelere vermek her zaman doğru değil. Ailelerde kadın emniyette ise çocuğunu da koruyabilir. Ailelerde şiddeti durdurmamız gerektiğini, şiddete başvurmadan çözüm yolları bulmanın ögretilmesi gerektiğini vurguladı. Gelenekten gelen şiddete onay veren rol dağılımlarının da önüne geçilmesi gerekir.

Bu enformatif konuşmadan sonra katılımcılar dört çalıştay gruplarında yerlerini aldılar. Çalıştay grupların başlıkları şunlardı: 1-Bedensel şiddet, 2-Psikolojik şiddet, 3-Maddi şiddet, 4- Cinsel şiddet.

Çalıştay sonrası grupların belirledikleri grup sözcüleri sonuçları tüm katılımcılarla paylaştı.

En son olarak Profesör Bayan Luise Hartwig çıkan sonuçları değerlendirdi ve seneye bu sonuçların Oberhausen şehrinde katılımcılar tarafından ne kadarı uygulandı onun değerlendirmesini yapabilmek için bu kongrenin tekrarını önerdi.

 

 


Sonraki Sayfa: 24. Koruyucu Aile Toplantısı Frankfurt’da Yapıldı

Önceki Sayfa : Mönchengladbach’da Aile Eğitim Semineri Düzenlendi