Solingen’de Koruyucu Aile Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği 04.05.2018 tarihinde easy Bildungs- und Familienzentrum e.V. derneği ile birlikte koruyucu aile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Programın açılışını dernek yöneticilerinden Halil REÇBER yaptı. Konuya giriş mahiyetinde kısa bir belgesel filim izlendi. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci MAZI söz aldı.

Ataşe MAZI, dernek yönetimine teşekkür ettikten sonra bu toplantının Solingen’de 5 Türkün ırkçı saldırılar sonucunda öldürülmesinin 25. Yıldönümüne rastlamasının anlamlı olduğuna değinerek, toplantımıza katılan koruyucu ailelerimizin içinde Alman çocukların bakımını üstlenen ailelerin olduğuna değinerek içinde yaşadığımız topluma katkı sağlamanın Ataşeliğin hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

Selamlama konuşmasından sonra pedagog Sabri AYDIN koruyucu aile olmanın yollarını ve şartlarını anlatan bir sunum yaptı.

Sunumdan sonra Solingen’de uzun yıllar koruyucu ailelik yapan C. Ailesi ve yeni koruyucu aile olmuş olan A. Ailesi ile bir söyleşi gerçekleştirildi. A. Ailesi, daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğimizin Köln Başkonsolosluğu’nda düzenlenen koruyucu aile bilgilendirme toplantısına katıldıklarını ve uzun yıllar koruyucu ailelik yapan C. Ailesinden etkilenerek bu yola başvurduklarına değinerek, iki öz çocuklarının artık büyüdüklerini, evde herkesin cep telefonlarıyla odasına çekildiklerini, bir boşluğun oluştuğunu ve aldıkları yeni çocuk ile hayatlarının renklendiğini anlattı. Şimdi ikinci bir çocuk almak istediklerini belirtti. C. Ailesi ise koruyucu aile olmak için başvurdukları gençlik dairesi tarafından önce kendileriyle ilgilenilmediğini daha sonra ısrarla koruyucu aile olmak istediklerini hatırlattıklarını, sonunda koruyucu aile olma izni aldıklarını dile getirdi. Bu süreçte kararlı olmanın önemine değindiler. Bu kararlılıklarını gören kurumun daha sonra tavırlarını yumuşattıklarını anlattı.

Dinleyicilerin soruları cevaplandıktan sonra program sona erdi ve hem yüklenici kurum olarak katılan VSE kurumunun stantında hem de Aile Ataşeliğinin stantında görüşmeler ve kayıtlar gerçekleşti. 10 aile koruyucu aile olma kararı verdi ve Ataşeliğimizin dosyasını aldılar. 1 Aile gönül elçisi olmaya karar verdi. Ataşeliğimiz kayıt yapan aileleri koruyucu aile olma süreçlerinde de desteklemeye devam edecektir.

Solingen toplantısına katılan serbest yüklenici kurum VSE’nin irtibat adresi:

VSE-Büro
Rudolf-Stracke-Straße 8
1375 Leverkusen
0214-500732-80
E-Mail: vse.lev@netzwerk-pflegefamilien.de
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?

- Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.
 
Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?

- Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.

Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?

- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?

- www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Sıradaki toplantı ne zaman ve hangi şehirde yapılacak?

Kendi kurumlarında Aile Ataşeliğinin desteğiyle toplantı düzenlemek isteyenler e-posta ile talepte bulunup ön kayıt yaptırabilirler: dusseldorf@aile.gov.tr


 


Sonraki Sayfa: T.C. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ın Ziyareti

Önceki Sayfa : Duisburg'da Mezuniyet Törenine Katılım