Faaliyet Alanları ve Çalışma Yöntemi


Yaşadığınız yerde sunulan çok sayıdaki danışmanlık seçeneklerine rağmen bir konuda yeterince bilgi alamadıysanız, Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği sorunlarınızı dinleyip size yardımcı olabilecek doğru kişi ve kurumları bulmanıza yardımcı olacaktır. Ataşelik, sizin dilinizi, değerlerinizi anlayan ve hisseden, eğitimlerini Almanya’da almış, konularında uzman personel ile çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

Faaliyet alanları:

  • Aile ve sosyal hizmetler alanlarında danışmanlık ve koordinasyon hizmeti
  • Aile, çocuk, genç, kadın, engelli, yaşlı ve diğer dezavantajlı grupların sosyal hakları ve sunulan hizmetler konusunda bilgilendirme ve yönlendirme
  • Gençlik daireleri (Jugendamt) ile ilgili sorunlarda bilgilendirme, yönlendirme, gerektiğinde taraflar arasında aracılık ve çözüm sürecine katkı
  • Koruyucu aile (Pflegefamilie) olmayı özendirme, koruyucu aile ve koruyucu aile adaylarına rehberlik ve danışmanlık
  • Engelli ve yaşlı hakları ve bakım hizmetleri konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti (huzur evleri, rehabilitasyon, destekli yaşam, evde bakım vs.)
  • Kadına karşı şiddet ve kadınların karşılaştıkları diğer sorunlarda rehberlik, danışmanlık ve yönlendirme hizmeti
  • Uyuşturucu, alkol, kumar ve diğer bağımlılıklar ile vasilik (gesetzliche Betreuung) ihtiyacı konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti
  • T.C. Doğum Yardım Parası (Geburtsgeld) için başvurularda yardım

Çalışma Yöntemi:

Ataşeliğimizin Almanya’da yetişip eğitim görmüş uzman kadrolardan oluşan personeli Türkiye kökenli birey, aile ve dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm yurttaşlarımızı kapsayan katılımcı bir anlayışla hizmet verir.
Bunun için sorunları ile Ataşeliğimize başvuran insanlarımız Almanya’daki resmî makam, kurum ve kuruluşların yanı sıra, vakıf, dernek ve diğer sivil toplum kuruluşları ile yüklenici işletmeler tarafından sunulan hizmetlere yönlendirilirler. En uygun yetkili kurum ve kuruluşlar ile çözümler üretmek üzere işbirliği geliştirilir; dernek ve vakıfların sosyal alanda profesyonelleşmelerine destek olunur.
Ataşelik ayrıca, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Merkez Teşkilatı ile eşgüdüm içinde iki ülkedeki gelişmeleri takip eder, sosyal hizmetlerin gereksinim odaklı ve zamanın ruhunu yakalayacak biçimde gelişimlerine katkı sağlar.

Büyütmek için tıklayın:

 
Artık aile veya birey olarak karşılaştığınız sorunlarla yalnız değilsiniz!
Bizimle temasa geçin, beraberce size en uygun çözüm yolunu bulalım!